O krytyce ustawień systemowych B.Hellingera słów parę.

Kategoria: Inspiracje
Opublikowano: piątek, 30, czerwiec 2017

 

Damian Janus


Nie wszyscy chcą przyjąć ustawienia systemowe jako dar, który może polepszyć ich życie. Pomimo widocznych efektów terapeutycznych i nieinwazyjnego stylu pracy, metoda ta otrzymała etykietę „kontrowersyjnej”, gdyż nie mieści się w panującym paradygmacie. Została zaatakowana przez psychologów akademickich, niektórych przedstawicieli innych terapii, szukających „psychościemy” dziennikarzy oraz przez osoby wypowiadające się z pozycji chrześcijańskich. Osoby te przedstawiają ustawienia jako metodę niebezpieczną, nienaukową i nieskuteczną . Oprócz wszystkich osobistych motywów, które zwykle kryją się za tego rodzaju postawami, rolę gra tu wierność dawnym wartościom, temu co znane i oswojone. Wszystkie sądy akademickich komentatorów, które dane mi było poznać, były emocjonalne i minimalnie angażowały krytyczne myślenie.

Czytaj więcej: O krytyce ustawień systemowych B.Hellingera słów parę.

Verdun 1916 - ustawienia na miejscu wydarzeń

Kategoria: Inspiracje
Opublikowano: sobota, 06, maj 2017

 

Jacek Borowicz 

 

Historia jaką opowiedział mi pewnego  dnia J.  była następująca – do pewnego czasu pojawiło się u niego obsesyjne zainteresowanie tematyką I wojny światowej. Człowiek ten generalnie traktował historię jako swoje hobby , uwielbiał czytać na ten temat, obecnie zaś z pasją  korzystał z zasobów internetowych, jako prawdziwej kopalni informacji na ulubione tematy. Niemniej jednak ten akurat temat -  temat   I wojny świtowej nigdy dotąd nie zaprzątał jego wyobraźni. Z informacji jakie posiadał na temat swojej rodziny wynikało, że nie było żadnych znanych komukolwiek z żyjących członków rodziny  związków z tymi wydarzeniami. Istotne było przy tym to, że zainteresowanie J. koncentrowało się wokół pewnych wydarzeń na froncie zachodnim – zaś cala jego rodzina ze strony matki oraz ojca pochodziła z dawnych terenów Polskich na  wschodzie…

Czytaj więcej: Verdun 1916 - ustawienia na miejscu wydarzeń

Zwierzęta w systemie

Kategoria: Inspiracje
Opublikowano: piątek, 05, maj 2017

 

Jacek Borowicz

 

Chyba dla nikogo z nas nie jest niczym zaskakującym obraz człowiek otaczającego swojego zwierzęcego pupila wielką miłością. Obserwując taką osobę komentujemy niekiedy : ”To jest jej „dziecko”, jego kochana „córeczka”. Uśmiechamy się czasem z wyższością , myśląc : „ Tak, pies zastępuje mu partnera którego nie ma/ dziecko które utracił”.

Czytaj więcej: Zwierzęta w systemie

Psychologia jogi

Kategoria: Inspiracje
Opublikowano: piątek, 05, maj 2017

 

Lesław Kulmatycki

 

Pewien bramin przechadza się ulicą wraz ze swoimi uczniami. Jeden z uczniów nagle dostrzega w półmroku jakiś podejrzany przedmiot, ale nie potrafi odróżnić, czy to jest rozbójnik czatujący na nich, czy też tylko stojący na drodze słup, i zwraca uwagę mistrza na to. Ten poleca drugiemu uczniowi ustalić, co to jest za przedmiot. Ów uczeń nie ma jednak odwagi zbliżyć się doń i oświadcza, że nie jest w stanie wyjaśnić tego. Bramin wobec tego zwraca się do następnego ucznia, który odpowiada mu tak: "Mistrzu, jakie to ma znaczenie? Jutro będzie przechodzić tędy wielka karawana, do której możemy się przyłączyć". Dopiero ostatni uczeń zdecydowanym krokiem podchodzi do przedmiotu. Spostrzega, że zwisają zeń liany, i że ptaki usiadły na nim. Wraca więc do bramina i powiada "Mistrzu, to tylko jakiś pniak drzewa".

Czytaj więcej: Psychologia jogi

Ustawienie hellingerowskie na miejscu zdarzeń

Kategoria: Inspiracje
Opublikowano: piątek, 05, maj 2017

 

Jacek Borowicz

 

Z góry zastrzegam, że tytuł mojej opowieści jest nieco na wyrost. Wydaje mi się jednak, że otwiera on kolejną, być może z wielu obiektywnych względów  trudną do częstego stosowania możliwość pracy metodą ustawień systemowych. Praca, którą obserwowałem nie do końca miała miejsce dokładnie „na miejscu konkretnego zdarzenia” – ale bez wątpienia jest przykładem pracy „w terenie”, poza salą szkoleniową, w bliskim związku terytorialnym z miejscem i osobami dramatu… a było to tak…

Czytaj więcej: Ustawienie hellingerowskie na miejscu zdarzeń

Więcej artykułów…